{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }
500 TL ve üzeri alışverişe kargo bedava!

Kahve Sırları

#
Türk Kahvesi Tarihi

Bir fincanın içindeki tarihi keşfetmek, köpükler arasında kaybolan zamanı yakalamak gibidir. Türk kahvesinin tarihi, yalnızca zengin aromasının ve kadifemsi köpüğünün ötesinde, derin ve köklü bir geçmişe sahip olan bir hikayedir.

#
Kahve Üretiminin Aşamaları-Topraktan Fincana Kahvenin Yolculuğu

Kahve, gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak; türk kahvesi, filtre kahve ve espresso gibi birçok formda karşımıza çıkar. Bu lezzetli içeceğin yolculuğu, tohumun toprağa ekilmesiyle başlar ve karmaşık kahve üretim aşamaları boyunca devam eder.

#
Kahvenin Kavrulması- Kahve Kavurma Yöntemleri

Kahve kavurma süreci, her çekirdeğin benzersiz lezzet potansiyelini ortaya çıkaran özel bir süreçtir. Bu içerikte; kahve kavurma derecelerinden çekirdeklerin renk ve tat profillerinin nasıl şekillendiğine, kavurma aşamalarından sıcaklık kontrolü ile kavurma ekipmanı seçimine kadar, kahve kavurma sürecinin inceliklerine dair kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazlası